Slide 1

İŞLETMENİZ VEYA TESİSİNİZ BİR SAAT ENERJİSİZ KALSA NE OLUR?

Bu soruya bir yanıt verebiliyorsanız veya tüm riskleri sayısal olarak ölçebiliyorsanız enerjisiz kalmaya tahammülünüz yok demektir. Günümüzde kesintisiz hizmet sağlayabilmek profesyonel iş yaşamının bir gereğidir. Enerjinin devamlılığı için çeşitli sistemler geliştirilmiştir. Elektrik kesintisinin ardından kısa süreli enerji sağlayıcılar olan UPS’ler devreye girmektedir.

Ardından Acil Durum Güç Üniteleriniz çalışarak tankınızda bulunan depolanmış yakıtı kullanmaya başlar. İşletme ve tesisin büyüklüğüne göre bu yakıtın yetersizlik durumu göz önünde bulundurularak yedek jeneratörler ve depolama tankları bulunur. Tüm bu önlemlere rağmen açık bırakılan bir nokta vardır. Yakıt Kirliliği.

ORE MARINE firması günümüzde kullanılan dizel yakıtın depolanmasından kaynaklanan sorunları gidermek ilkesi üzerine kurulmuş olup müşteri memnuniyeti önceliğimizdir.

Hizmetlerimiz

*Duvar tipi dizel yakıt bakımı parlatma üniteleri satışı ve montajı

*Dizel yakıt bakımı ve parlatma mobil servis hizmeti

*Dizel yakıt testi

*Yakıt tankı temizliği

*Yat Bakım & Onarım, Mekanik Hizmeti

YAKIT BAKIMI/TEMİZLEME

Orta ve uzun süre yakıt depolanmış tanka tekrar dolum yapıldığında su,bakteriyel çamur ve katı partiküller türbile edilerek tüm hacme yayılır ve kirlenme hızı artar.

TEMİZ VE PARLAK BAŞLANGIÇ
Yakıt Bakımı ve Parlatma,uzun süre depolanmış olan dizel yakıtın doğal yapısı nedeniyle oluşan bakteri, çamur ve suyun ayrılması yöntemiyle gerçekleştirilen bir yakıt temizleme işlemidir.

Bu işlemi, son teknoloji ile tasarlanan ve dünyaca kabul görmüş cihazımızla yakıtınızı ilk günkü kondisyonunda tek tutarak uygulamaktayız.
Dizel yakıt bakım ve parlatma ünitesi üzerinde bulunan manyetik filtrasyon ile bakteriler manyetik alanda nötrelize edilir,böylece mikroorganizmafaaliyetleri engellenir.Daha sonra 5 aşamalı santrifüj yöntemi kullanılarak serbest haldeki su,%99,8 oranında ayrıştırılır.

Birinci filtre’de 10 microndan büyük çamur şeklinde bulunan büyük partiküller temizlenir. İkinci filtreye gelen yakıtta orta büyüklükteki partiküller, vaks ve oksitlenmiş yağ artıkları yakıttan uzaklaştırılır. Diğer aşamada Koalesör filtre ile asılı(emülsifiye )haldeki su,yakıtdan %z98,6 oranında ayrıştırılır. Finalde ise parlatma aşamasında 2 micron seviyesinde temizlenmiş yakıt elde edilir ve yakıt deposuna aktarılır.