Slide 1
Firmamız

35 yılı aşan üretim hayatı boyunca, Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirdiği inovatif ürünleriyle sektörde fark yaratan Yiğit Akü, sektöre değer katan bir şirkettir. 1976 yılında Hamit Yiğit, Mahmut Yiğit ve Eyüp Yiğit kardeşler tarafından kurulan Yiğit Akü, bugün 5 kıtada 72 ülkeye ihracat yapan global bir şirkettir. Yıllık 7 milyon adet akü üretim kapasitesine sahip olan firma, Türkiye içinde 100 ana bayi ve 6000 tali bayi ile hizmet veriyor. Dünya akü sektöründe Platin, Tunç, Macpower, Helden, Distalong markalarıyla birlikte boy gösteriyor.

40.000 metrekarelik alanda 620 personel ile çalışan firma, bayilerindeki çalışanları da eklendiğinde Türkiye’de önemli bir istihdam alanı yaratıyor. Türkiye dışında, ortaklık ve iş birlikleriyle, Ortadoğu ve Afrika Bölgeleri dahil toplam 4 fabrikada faaliyet gösteriyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne gerçekleştirdiği akü tedarikinin yanı sıra, 2008 yılından bu yana da Fransa, İspanya, Kanada ve Şili ordularına da akü tedariki gerçekleştiriyor. İç piyasada yüzde 20 ‘nin üzerinde bir pay ile yoluna devam eden Yiğit Akü, yaklaşık 110 milyon dolarlık bir ciro ile 2013 yılını tamamladı. Yiğit Akü’nün yıllık satışlarının yüzde 55 ‘i, 72 ülkeye yaptığı ihracatı kapsıyor.

Yiğit Akü, uluslararası arenada hem teknolojik hem de ticari olarak Türkiye’yi ön plana çıkaracak ve tanıtacak işlere imza atma hedefi ile, her geçen yıl ihracat yaptığı ülke sayısını ve ihracat rakamlarını arttırıyor. Ar-Ge çalışmaları ve her şeyden önemlisi insana yatırımı ile bugünlere gelen Yiğit Akü, ihracatımızın çatı örgütü olan Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin “2013 İhracat İlk 1000” raporunda ilk 500’de 316. sırada yer alarak büyük bir başarı elde etti. Yiğit Akü, 2012 yılında uluslararası marka değerlendirme şirketi Brand Finance’ın hazırladığı “Türkiye’nin en değerli markaları” listesinde, 13 Milyon Dolarlık marka değeri ile ilk 100’de yer alıyor. Yüzde 100 Türk sermayesi olarak kurulan ve kaliteli/çevre dostu ürünler üretmek için son teknoloji ile donatılmış üretim tesisleri kuran Yiğit Akü, Türkiye’nin Ar-Ge şampiyonları” listesinde de 250 firma arasında 99. sırada, Ankara firmaları arasında ise 10. sırada bulunuyor.

Her şeyden önce, insana ve teknolojiye önem vererek bu günlere gelen Yiğit Akü, ülkemizin geleceğe sağlam adımlarla yürümesini sağlayacak çalışmalarına, hız kesmeden devam ederek, ekonomimize katkı sağlamayı sürdürecektir.